terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Damy i Huzary

Znakomita komedia mistrza humoru Aleksandra Fredry we współczesnej odsłonie. Twórcy pozostają wierni tekstowi, jednak rozwiązania scenograficzne, kostiumy, czy też przebojowe piosenki (dopisane przez Marcina Nenko – jedyny element ingerencji w warstwę tekstową) zaskakują.

Zabawna historia o próbie wyswatania młodziutkiej Zosi (Izabela Baran) i przekonanego o słuszności wyboru kawalerskiej ścieżki Majora (Łukasz Kucharzewski) interpretowana jest jako trwająca od wieków, miłosna gra pomiędzy kobietami, a mężczyznami. Potyczka pełna intryg i prowokacji w której bronią są gesty, uśmiechy, słowa.

W bohaterów wcielają się aktorzy z naszego stałego zespołu artystycznego: Łukasz Kucharzewski (Major), Maciej Piasny (Rotmistrz), Michał Wolny (Edmund), Mariusz Galilejczyk (Kapelan), Aleksandra Maj (Pani Dyndalska), Alina Czyżewska (Panna Aniela), Izabela Baran (Zofia), Karolina Olga Burek (Fruzia), Grzegorz Kliś (Grzegorz) oraz zaproszone do współpracy debiutantki: Wiktoria Czubaszek (Józia) i Aleksandra Batko (Zuzia). Gościem specjalnym tej produkcji jest nagrodzona Złota Maską, aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach – Anna Kadulska (Pani Orgonowa).

Gietzky w udany sposób pokazuje, jak różnią się między sobą te dwie płcie. I równocześnie uświadamia, że i one i oni po prostu potrzebują emocji, uczucia, drugiej osoby obok siebie – bo tak jest weselej, lepiej, więcej się dzieje. Marta Odziomek (Gazeta Wyborcza)

RECENZJE

08/01/2018, Henryka Wach-Malicka, „Damy i huzary”: dwa przedstawienia w jednym, czyli dlaczego w Gliwicach finał jest lepszy od prologu, Dziennik Zachodni

09/01/2018, Małgorzata Lichecka, DAMY I HUZARY UCHODZĄ. PO PREMIERZE W TEATRZE MIEJSKIM W GLIWICACH, Nowiny Gliwickie

16/01/2018, Marta Odziomek, Co na scenie. Retransmisje musicalu i baletu oraz komedia, (Sen o ślubie) Gazeta Wyborcza/ CoJestGrane

24/01/2018, Marta Odziomek, Wszystko jest… nieprawdą. „Damy i Huzary” w Teatrze Miejskim w Gliwicach, Gazeta Wyborcza

fot. Bożena Nitka