terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Miłość w Leningradzie

  • Spektakl dla widzów 16+ / czas trwania: 110 min.

Spektakl złożony jest z piosenek rosyjskiej grupy Leningrad. Lider zespołu Sergey Shnurov, pierwowzór głównego bohatera, jest jedną z najbardziej znienawidzonych i kochanych postaci w Rosji.

 

Komentując rzeczywistość mocnymi słowami zapracował na zakaz występów Leningradu w Moskwie. Krótkim, żołnierskim tekstem odmówił właścicielowi klubu Chelsea Londyn, Romanowi Abramowiczowi napisania nowego piłkarskiego hymnu — jest kibicem Zenitu Petersburg, po drugie, nie znosi putinowskich oligarchów. Putin (podobno) go nie nienawidzi, była żona Putina tańczy do jego piosenek. Sergey Shnurov jest godnym następcą legendarnych, rosyjskich bardów – Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy. Ska, punk, piosenka aktorska, poezja śpiewana, poezja wykrzyczana… Piosenek grupy Leningrad nie da się doświadczać bez emocji. Niektóre z nich mają po 130, 60, 40 mln odsłon na YouTube – czy to już hymny pokolenia?

Miejsce akcji – klub „Lyubov” (czyli miłość) z Sankt Petersburga, zaludniają postaci wyłażące z głowy „Sznura” (Mariusza Kiljana) – poety, muzyka, artysty, dla którego codzienne imprezy, jazda na krawędzi, są sposobem na ucieczkę przed piekłem, które czai się na dnie wyobraźni. Widzowie stają się uczestnikami, odjechanej nocnej imprezy. Zaskakujące aranżacje, brawurowe interpretacje piosenek oraz wciągający, hipnotyczny klimat całości, składają się na spektakl, który utwierdzi nas w przekonaniu, że Rosja to nie jest po prostu kraj. Rosja to stan umysłu.

Spektakl „Miłość w Leningradzie” nawiązuje do bardzo dobrze przyjętego i do dziś granego we Wrocławiu w Teatrze Piosenki Centrum Sztuki IMPART spektaklu „Leningrad”. W przedstawieniu w Teatrze Miejskim w Gliwicach znów na scenie zobaczymy znanych z tamtego widowiska Mariusza Kiljana i Tomasza Marsa, ale także liczne grono aktorów ze stałego zespołu artystycznego oraz grający na żywo zespół muzyczny pod kierownictwem Remigiusza Hadki – w sumie 15 wykonawców.

Teksty i muzyka: Siergiej Sznurow

Scenariusz i reżyseria: Łukasz Czuj

Tłumaczenie piosenek: Michał Chludziński

Scenografia i kostiumy: Elżbieta Rokita

Ruch sceniczny: Maciej Cierzniak

Kierownictwo muzyczne: Remigiusz Hadka

Kierownictwo wokalne: Ewa Zug

Obsada:

Karolina Olga Burek; Aleksandra Maj; Dominika Majewska; Małgorzata Pauka*; Mirosława Żak*/ Aleksandra Wojtysiak; Mariusz Kiljan*; Łukasz Kucharzewski; Tomasz Mars*; Maciej Piasny, Michał Wolny*

Zespół muzyczny:

Damian Drzymała, Remigiusz Hadka, Michał Sosna/Robert Kamalski, Bartłomiej Stuchlik

*gościnnie


Informacje dodatkowe:

W spektaklu wykorzystany jest stroboskop oraz dym, głośna muzyka, aktorzy palą szałwię.

Premiera: 6 września 2018 r.

♿ informacje dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich:

Teatr wyposażony jest w udogodnienia umożliwiające poruszanie się na wózku inwalidzkim po terenie holu kasowego, foyer oraz widowni Dużej Sceny. Do holu kasowego można dostać się bezpośrednio z chodnika. Do foyer głównego prowadzą szerokie drzwi, które przed spektaklem są zawsze otwarte. Widownia Dużej Sceny znajduje się na parterze Teatru. Wjazd wózkiem odbywa się przez lewą część widowni. Na parterze znajduje się szatnia oraz  toaleta dla osób niepełnosprawnych. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania w sprawie rezerwacji odpowiednich miejsc. Prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widzów lub kasą biletową.

Przeczytaj więcej o spektaklu:

Miłość w Leningradzie – Shnurov, Lyubov, stan umysłu — kliknij tutaj

Wywiad z Łukaszem Czujem, reżyserem spektaklu, czytaj tutaj


Recenzje:

Rebelia, Jacek Wakar, Miesięcznik „Teatr”, czytaj tutaj

Miłość w Leningradzie: szykujcie się na ostrą, rockową balangę i… kaca RECENZJA, Marlena Polok-Kin (Dziennik Zachodni), czytaj tutaj

Pij, pij, pij, będziesz długo żył. Po premierze „Miłości w Leningradzie” w Teatrze Miejskim w Gliwicach, Małgorzata Lichecka (Nowiny Gliwickie), czytaj tutaj

Punkowy koncert w teatrze, Marta Odziomek (Gazeta Wyborcza), czytaj tutaj

Najlepszy melanż na mieście? W Teatrze Miejskim, Adriana Urgacz-Kuźniak (Prestiż, Magazyn Gliwicki ), czytaj tutaj

Koncertowa Miłość w Leningradzie, Tomasz Sknadaj (Teraz Teatr), czytaj tutaj

Blichtr rodem z Pitera, Paweł Kluszczyński (Dziennik Teatralny Katowice), czytaj tutaj

fot. Michał Ramus