Jean Genet – burzyciel i moralista, filozof i… recydywista. Jego twórczość do dziś rozpala emocje znawców literatury, teatru i psychologii, a interpretacje jego dramatów należą do arcydzieł sztuki scenicznej.
Miłość – strach – oddanie – nienawiść – uwielbienie – pogarda. Sprzeczności, których u Geneta jest mnóstwo, gdyż są tak bardzo „ludzkie” i zarazem tak przerażające… W „Pokojówkach” autor zanurza się w meandry ludzkiej psychiki odsłaniając moralne niepokoje, klasowe i „rasowe” podziały i uprzedzenia. W tym tkwi największa siła genetowskiej twórczości.
Kameralna realizacja „Pokojówek” Geneta wpisuje się w kameralny nurt programowy Teatru Miejskiego w Gliwicach wymagający pełnego zaangażowania się w przedstawienie. Z ostatnich propozycji repertuarowych należą do niego „Tchnienie” Duncana Macmillana, który poruszał temat ekologii i odpowiedzialności człowieka za zmiany klimatu oraz „Powrót” Michała Zdunika i Beniamina Bukowskiego, w którym obserwujemy pełne napięcia i bólu relacje rodzeństwa próbującego rozliczyć się z przeszłością.
„Problem złożonych osobowości, różnorodnych, często skonfliktowanych wewnętrznych person, tworzących psychiczny portret każdego z nas jest zagadnieniem, na którym w naszym spektaklu skupiamy się najbardziej. Tak jak w eksperymencie profesora Zimbardo w każdym z nas mieszka biały i czarny wilk. I tylko od nas zależy, którego z nich karmimy… Zaburzenie jest słowem kluczem, za pomocą którego próbujemy się człowiekowi przyjrzeć. A może przejrzeć…? Bo teatr jest lustrem.„ – mówi Jerzy Jan Połoński, reżyser spektaklu
Tekst: Jean Genet
Przekład: Jan Błoński
Reżyseria: Jerzy Jan Połoński
Scenografia i kostiumy: Joanna Martyniuk
Muzyka: Marcin Partyka
Obsada:
Iga Bancewicz* (Pani); Antonina Federowicz(Claire); Aleksandra Maj(Solange)
*gościnnie
Dodatkowe informacje:
❗ Z uwagi na układ widowni informujemy, że widzowie spóźnieni na spektakl nie będą wpuszczani na widownię po rozpoczęciu spektaklu. Prosimy o punktualne przybycie ❗
Czas trwania: 70min. bez przerwy
Recenzje:
Świat to niekończąca się inscenizacja, Magdalena Mikrut-Majeranek, teatrologia.info PRZECZYTAJ
Esencja, Marta Odziomek, Gazeta Wyborcza Katowice PRZECZYTAJ