terminy

Powitanie

Dla dzieci w wieku 0,5 do 3 lat. Na spektakl należy kupić bilet także dla dziecka.

Scenariusz i reżyseria: Bartosz Kurowski
scenografia i kostiumy: Klaudia Laszczyk

Koprodukcja Teatru Miejskiego w Gliwicach i Teatru Zagłębia.

Teatr Miejski w Gliwicach_ warsztaty powitanie_ fot. Jadwiga Janowska

Dla dzieci w wieku 0,5 do 3 lat

Powitanie

Dla dzieci w wieku 0,5 do 3 lat. Na spektakl należy kupić bilet także dla dziecka.

Scenariusz i reżyseria: Bartosz Kurowski
scenografia i kostiumy: Klaudia Laszczyk

Koprodukcja Teatru Miejskiego w Gliwicach i Teatru Zagłębia.

Teatr Miejski w Gliwicach_ warsztaty powitanie_ fot. Jadwiga Janowska

Dla dzieci w wieku 0,5 do 3 lat

Powitanie

Teatr dla najnajów. Tą wdzięczną nazwą określa się nurt teatru adresowany do bardzo młodych widzów, maluszków, które ledwo ukończyły pół roku życia, a nie skończyły jeszcze trzech lat. Teatr najnajowy zachwyca najmłodszych obrazami i dźwiękami, które oddziałując na ich wszystkie zmysły skutecznie wspomagają rozwój dzieci.

Przedstawienie pod tytułem „Powitanie” jest pierwszą taką propozycją w naszym repertuarze i jednocześnie jedną z niewielu na Śląsku.

Kiedy szukałem inspiracji do „Powitania”, bardzo szybko zdałem sobie sprawę z tego, że pomimo różnic w sposobie celebrowania rytuałów, we wszystkich kulturach dotyczą one tych samych, konkretnych, przełomowych momentów w pierwszych dniach i miesiącach życia dziecka: momentu narodzin, przecięcia pępowiny, przyprowadzenia dziecka do domu, opieki nad niemowlęciem, pierwszych kroków, pierwszych słów. Dramaturgia „Powitania” jest zatem wyznaczana przez dwie narracje: narrację rytuałów oraz narrację, która nawiązuje do rozwoju psychofizycznego dziecka. Moim zdaniem to bardzo symptomatyczne. Ludzie różnią się zwyczajami, ale początek ich życia w każdej kulturze opiera się na tych samych kamieniach milowych rozwoju. ­­– mówi Bartosz Kurowski, reżyser spektaklu.

Mała Scena i Scena Mikro Teatru Miejskiego oferują wiele ciekawych przedstawień dla dzieci, brakowało jednak propozycji dla najmłodszych. Decydując się na realizację „Powitania” chcieliśmy zaprosić do teatru rodziców z niemowlakami, aby od pierwszych lat życia rozwijać kontakt dzieci ze sztuką – mówi Zbigniew Prażmowski, konsultant artystyczny ds. repertuaru dziecięcego.

Bardzo się cieszę, że nasz Teatr będzie miał w repertuarze propozycję dla mojego synka. Słyszeliśmy dużo dobrego o najnajowych spektaklach – powiedziała jedna z mam często odwiedzających teatr w Gliwicach.

„Powitanie” będzie teatralną podróżą przez rytuały i zwyczaje, praktykowane w różnych częściach świata, towarzyszące narodzinom dziecka. Obrazy wzbogaci piękna, spokojna muzyka, grana na żywo na bardzo egzotycznych instrumentach. Łagodne światło i dająca poczucie bezpieczeństwa scenografia ma zapewnić komfort i przyjemność zarówno najmłodszym dzieciom, jak i rodzicom – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach

Reżyser spektaklu, Bartosz Kurowski, znany jest naszej publiczności jako autor świetnego  przedstawienia „W kole”, a także dwóch cykli warsztatowych „Nie dokazuj!” i „ Powitanie w teatrze”.

Teatr jest miejscem bezpiecznym.
Teatr jest obrazem, który można oglądać.
Teatr jest dźwiękiem, którego można słuchać.
Teatr jest obiektem, który można dotykać.
Teatr to spotkanie. Teatr to zabawa.

Teatr Miejski w Gliwicach_Powitanie_plakat

👁‍🗨 Informacje praktyczne

 • Bilety można odebrać w kasie Teatru, ul. Nowy Świat 55-57. Najwygodniej zakupić bilety online i wydrukować w domu
 • Teatr nie posiada parkingu dla widzów. Prosimy o skorzystanie z parkingów w pobliżu Teatru (mapka na dole strony, pomarańczowe strzałki).
 • Wejście od ulicy Opawskiej (portiernia ze szlabanem), do wejścia kierują serduszka (naklejki na chodniku i schodach, na mapce: zielone strzałki)
 • Prosimy o pozostawienie wózków na parterze. Scena Mikro znajduje się na II piętrze.
 • Przy Scenie Mikro znajduje się szatnia, toalety oraz miejsce do pielęgnacji dziecka.
 • Widzowie spektaklu siedzą na podłodze, na miękkich poduszkach. W sali jest tylko kilka krzeseł. Przed wejściem na widownię prosimy o zdjęcie obuwia.
 • Cieszymy się gdy dzieci spontanicznie reagują podczas przedstawienia – pozwólmy im na to.
 • Jeżeli dziecko zacznie płakać w trakcie przedstawienia, proponujemy wyjść z nim do foyer. Gdy maluch się uspokoi, obsługa widowni pomoże wrócić na miejsce.
 • Ze względu na bezpieczeństwo dzieci, prosimy by nie wchodziły podczas przedstawienia na scenę.
 • Raczkowanie, pełzanie i przemieszczanie się w obrębie widowni jest jak najbardziej dozwolone.
 • Prosimy, aby nie karmić dzieci w trakcie trwania przedstawienia. Jeżeli jest to konieczne, zachęcamy do wyjścia do foyer.
 • Prosimy o wyłączenie telefonów komórkowych i nierobienie zdjęć.

 

fot. Bożena Nitka

 

Spektakl jest koprodukcją Teatru Miejskiego w Gliwicach i Teatru Zagłębia.

Teatr Miejski w Gliwicach_teatrzaglebia_logo_1