terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Powitanie

  • Spektakl dla dzieci w wieku 6 miesięcy - 3 lata / czas trwania: 35min.

Teatr dla najnajów. Tą wdzięczną nazwą określa się nurt teatru adresowany do bardzo młodych widzów, maluszków, które ledwo ukończyły pół roku życia, a nie skończyły jeszcze trzech lat. Teatr najnajowy zachwyca najmłodszych obrazami i dźwiękami, które oddziałując na ich wszystkie zmysły skutecznie wspomagają rozwój dzieci.

Przedstawienie pod tytułem „Powitanie” jest pierwszą taką propozycją w naszym repertuarze i jednocześnie jedną z niewielu na Śląsku.

Kiedy szukałem inspiracji do „Powitania”, bardzo szybko zdałem sobie sprawę z tego, że pomimo różnic w sposobie celebrowania rytuałów, we wszystkich kulturach dotyczą one tych samych, konkretnych, przełomowych momentów w pierwszych dniach i miesiącach życia dziecka: momentu narodzin, przecięcia pępowiny, przyprowadzenia dziecka do domu, opieki nad niemowlęciem, pierwszych kroków, pierwszych słów. Dramaturgia „Powitania” jest zatem wyznaczana przez dwie narracje: narrację rytuałów oraz narrację, która nawiązuje do rozwoju psychofizycznego dziecka. Moim zdaniem to bardzo symptomatyczne. Ludzie różnią się zwyczajami, ale początek ich życia w każdej kulturze opiera się na tych samych kamieniach milowych rozwoju. ­­– mówi Bartosz Kurowski, reżyser spektaklu.

Mała Scena i Scena Mikro Teatru Miejskiego oferują wiele ciekawych przedstawień dla dzieci, brakowało jednak propozycji dla najmłodszych. Decydując się na realizację „Powitania” chcieliśmy zaprosić do teatru rodziców z niemowlakami, aby od pierwszych lat życia rozwijać kontakt dzieci ze sztuką – mówi Zbigniew Prażmowski, konsultant artystyczny ds. repertuaru dziecięcego.

Bardzo się cieszę, że nasz Teatr będzie miał w repertuarze propozycję dla mojego synka. Słyszeliśmy dużo dobrego o najnajowych spektaklach – powiedziała jedna z mam często odwiedzających teatr w Gliwicach.

„Powitanie”  to teatralna podróż przez rytuały i zwyczaje, praktykowane w różnych częściach świata, towarzyszące narodzinom dziecka. Obrazy wzbogaca piękna, spokojna muzyka, grana na żywo na bardzo egzotycznych instrumentach. Łagodne światło i dająca poczucie bezpieczeństwa scenografia ma zapewnić komfort i przyjemność zarówno najmłodszym dzieciom, jak i rodzicom – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach

Reżyser spektaklu, Bartosz Kurowski, znany jest naszej publiczności jako autor świetnego  przedstawienia „W kole”, a także dwóch cykli warsztatowych „Nie dokazuj!” i „ Powitanie w teatrze”.

Teatr jest miejscem bezpiecznym.
Teatr jest obrazem, który można oglądać.
Teatr jest dźwiękiem, którego można słuchać.
Teatr jest obiektem, który można dotykać.
Teatr to spotkanie. Teatr to zabawa.

Scenariusz i reżyseria: Bartosz Kurowski

Scenografia i kostiumy: Klaudia Laszczyk

Muzyka na żywo: Łukasz Grund

Konsultant ds. teatru dzieci i młodzieży: Zbigniew Prażmowski

Obsada:

Iga BancewiczCezary Jabłoński

Premiera: 18 maja 2019 r.


 

 

fot. Bożena Nitka

Spektakl jest koprodukcją Teatru Miejskiego w Gliwicach i Teatru Zagłębia.

Teatr Miejski w Gliwicach_teatrzaglebia_logo_1