Teatr dla najnajów. Tą wdzięczną nazwą określa się nurt teatru adresowany do bardzo młodych widzów, maluszków, które ledwo ukończyły pół roku życia, a nie skończyły jeszcze trzech lat. Teatr najnajowy zachwyca najmłodszych obrazami i dźwiękami, które oddziałując na ich wszystkie zmysły skutecznie wspomagają rozwój dzieci.
Przedstawienie pod tytułem „Powitanie” jest pierwszą taką propozycją w naszym repertuarze i jednocześnie jedną z niewielu na Śląsku.
Kiedy szukałem inspiracji do „Powitania”, bardzo szybko zdałem sobie sprawę z tego, że pomimo różnic w sposobie celebrowania rytuałów, we wszystkich kulturach dotyczą one tych samych, konkretnych, przełomowych momentów w pierwszych dniach i miesiącach życia dziecka: momentu narodzin, przecięcia pępowiny, przyprowadzenia dziecka do domu, opieki nad niemowlęciem, pierwszych kroków, pierwszych słów. Dramaturgia „Powitania” jest zatem wyznaczana przez dwie narracje: narrację rytuałów oraz narrację, która nawiązuje do rozwoju psychofizycznego dziecka. Moim zdaniem to bardzo symptomatyczne. Ludzie różnią się zwyczajami, ale początek ich życia w każdej kulturze opiera się na tych samych kamieniach milowych rozwoju. – mówi Bartosz Kurowski, reżyser spektaklu.
Mała Scena i Scena Mikro Teatru Miejskiego oferują wiele ciekawych przedstawień dla dzieci, brakowało jednak propozycji dla najmłodszych. Decydując się na realizację „Powitania” chcieliśmy zaprosić do teatru rodziców z niemowlakami, aby od pierwszych lat życia rozwijać kontakt dzieci ze sztuką – mówi Zbigniew Prażmowski, konsultant artystyczny ds. repertuaru dziecięcego.
Bardzo się cieszę, że nasz Teatr będzie miał w repertuarze propozycję dla mojego synka. Słyszeliśmy dużo dobrego o najnajowych spektaklach – powiedziała jedna z mam często odwiedzających teatr w Gliwicach.
„Powitanie” to teatralna podróż przez rytuały i zwyczaje, praktykowane w różnych częściach świata, towarzyszące narodzinom dziecka. Obrazy wzbogaca piękna, spokojna muzyka, grana na żywo na bardzo egzotycznych instrumentach. Łagodne światło i dająca poczucie bezpieczeństwa scenografia ma zapewnić komfort i przyjemność zarówno najmłodszym dzieciom, jak i rodzicom – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach
Reżyser spektaklu, Bartosz Kurowski, znany jest naszej publiczności jako autor świetnego przedstawienia „W kole”, a także dwóch cykli warsztatowych „Nie dokazuj!” i „ Powitanie w teatrze”.
Teatr jest miejscem bezpiecznym.
Teatr jest obrazem, który można oglądać.
Teatr jest dźwiękiem, którego można słuchać.
Teatr jest obiektem, który można dotykać.
Teatr to spotkanie. Teatr to zabawa.
Scenariusz i reżyseria: Bartosz Kurowski
Scenografia i kostiumy: Klaudia Laszczyk
Muzyka na żywo: Łukasz Grund
Konsultant ds. teatru dzieci i młodzieży: Zbigniew Prażmowski
Obsada:
Iga Bancewicz, Cezary Jabłoński
Premiera: 18 maja 2019 r.
fot. Bożena Nitka
Spektakl jest koprodukcją Teatru Miejskiego w Gliwicach i Teatru Zagłębia.