terminy

Szalone nożyczki

Paul Pörtner

reż. Marcin Sławiński

premiera: 17 grudnia 2022 r.

spektakl dla widzów 16+

Plakat spektaklu "Szalone nożyczki"

Szalone nożyczki

Zapraszamy na komedię kryminalną „Szalone nożyczki” – spektakl detektywistyczny,  w którym widzowie biorą sprawy śledztwa w swoje ręce.

Plakat spektaklu "Szalone nożyczki"

„Szalone nożyczki” obejrzało na świecie ponad 13,5 miliona widzów – od Broadwayu po Szanghaj. Zachwyceni miłośnicy czarnych komedii wykrzykują podpowiedzi, głośno protestują, gdy tylko na scenie detektyw przeoczy coś oczywistego. Widzowie dyskutują z bohaterami sztuki i śmiało przesłuchują podejrzanych. „Gramy tak, jak chcecie!” – mówią aktorzy. Ich błyskotliwe i niespodziewane improwizacje to petarda dowcipu.

Tonio Wzięty to najlepszy fryzjer w dzielnicy. Tuż obok niego nożyczkami i brzytwą wymachuje młoda fryzjerka Barbara. Po nową fryzurę wpada do nich podejrzanie często elegancka pani Dąbek. Po zakładzie kręci się też szemrany handlarz antykami i dwóch tajniaków. Kto zabił nieszczęsną pianistkę mieszkającą piętro wyżej? Zginęła dźgnięta … nożyczkami. W ślad za mordercą ruszają aktorzy i umierająca ze śmiechu widownia.

“Szalone nożyczki” Paula Pörtnera to sprawdzony rozrywkowy hit, na który chodzi się do teatru nie raz, lecz kilkakrotnie. Dlaczego? Bo to odprężająca, lekka rozrywka, a poza tym każdy spektakl kończy się inaczej, zgodnie z werdyktem niezawodnej publiczności. Zachowajcie czujność, przypatrujcie się podejrzanym zachowaniom bohaterów i nie wierzcie ich pokrętnym tłumaczeniom. A przede wszystkim dajcie się porwać szalonej zabawie.

„Szalone nożyczki” (oryg. „Shear madness”)

Tekst: Paul Pörtner

Tłumaczenie: Elżbieta Woźniak

Reżyseria, opracowanie muzyczne, opracowanie tekstu: Marcin Sławiński

Scenografia, kostiumy: Wojciech Stefaniak

Obsada:  Karolina Olga Burek; Mariusz Galilejczyk ; Paweł Majchrowski, Łukasz Kaczmarek, Jolanta Olszewska; Maciej Piasny


Partnerem spektaklu jest Radio Złote Przeboje

Logo Radia Złote Przeboje

 

 

 

O autorze

Paul Pörtner urodził się w 1925 roku w Austrii (Wuppertal), zmarł w 1984. Studiował germanistykę, romanistykę i filozofię. Od 1958 roku do śmierci mieszkał w Szwajcarii. Był pisarzem, badaczem zjawisk kulturowych, reżyserem, kierował zespołem aktorskim, był tłumaczem wydawcą. Interesował go odbiorca literatury i jego stosunek do sztuki.

Pierwszy reżyser: Bruce Jordan

Pierwsi producenci:

Marylin Abrams

Wytworna dama, która pochodzi z Easton w stanie Pensylwania, a dorastała w Nowym Jorku jako córka aktorów występujących w wodewilach. Ukończyła studia na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni amerykańskich – Uniwersytecie Cornella – i tak jak Jordan została nauczycielką. Miała naturalną zdolność do występowania na letnich scenach. Do jej największych sukcesów zaliczyć można – poza Szalonymi nożyczkami – główne role w The Sound of MusicAnnie Get Your Gun i I Do, I Do. Właśnie te sukcesy zaprowadziły ją do miejscowości Lake George, gdzie w jednym z teatrów reżyserem był Jordan.

Bruce Jordan

Elegancki energiczny pan w okularach, który nosi buty szyte na miarę, niebieskie blezery i wydaje się pasować do roli mężczyzny z Downy Fabric Softener, którego grał kiedyś w reklamie telewizyjnej. Urodził się w Pittsheld (stan Massachusetts), dorastał na Long Island. Już w szkole wyższej był żądny kariery teatralnej. W końcu sam jako nauczyciel akademicki prowadził wykłady z dramatu w Glen Falls w stanie Nowy Jork.

źródło: adit.art.pl

Prawa autorskie do sztuki reprezentuje Cranberry Production INC c/o The Marton Agency, Inc, New York, a w Polsce ADiT Elżbieta Manthey