CESARZ. REDIVIVUS

Jolanta Olszewska, aktorka Teatru Miejskiego w Gliwicach przygotowała monodram na podstawie słynnej książki „Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego polskiego reportażysty. Jego książki tłumaczone na wiele języków od wielu lat znajdują się także w kanonie lektur szkolnych. 26 stycznia 2024 r. na Scenie Kameralnej odbędzie się gliwicka premiera spektaklu. Warto proponować nasze przedstawienie młodzieży szkół średnich, gdyż sztuka reportażu w teatralnym wydaniu, bazująca na przenikliwych refleksjach o autorytarnych systemach władzy jest pasjonującą lekcją języka polskiego oraz krytycznego myślenia.

To próba pokazania pewnego porządku świata, stworzonego przez tytułowego cesarza, ale także zrozumienia mechanizmów władzy działającej w państwie dalekim od norm demokracji. Ten spektakl to jednocześnie głos w nieustającej dyskusji o społeczeństwie zorganizowanym według zasad demokracji lub według quasi teokratycznych wartości. ­– mówi o spektaklu Jolanta Olszewska.

Monodram jest bardzo wymagającą formą teatralną gdyż cały jej ciężar spoczywa wyłącznie na jednym tylko aktorze. Zachęcam do zarobaczenia Cesarza nie tylko z powodu świetnego pod względem literackim tekstu Kapuścińskiego, ale także aktorskiego kunsztu Jolanty Olszewskiej – zaprasza Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Bilety dostępne są na stronie www.teatr.gliwice.pl i w kasach teatru.

Kiedy gramy

Organizatorzy / Partnerzy / Patroni

Teatr Miejski w Gliwicach