Mariusz Ostrowski

Urodzony 3 maja 1979 roku w Kielcach. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w klasie fortepianu (łącznie 7 lat), prywatnie uczył się także swingu i jazzu.

Ukończył szkołę średnią ogólnokształcącą (VI L.O. im. J. Słowackiego), by następnie przenieść się do Gdyni.

Rozpoczął studia w Studium Wokalno-Aktorskim w Gdyni, gdzie poznawał podstawy aktorstwa i śpiewu, różnych rodzajów tańca (step, klasyka, nowoczesny, charakterystyczny). W zakresie aktorstwa uczyli go m.in. Krzysztof Gordon, Joanna Bogacka, Dorota Kolak, śpiewu Bogdan Smagacki. Już wtedy brał udział w przedstawieniach produkowanych przez Teatr Muzyczny („Hair”, „Jesus Christ Superstar”).

Po dwóch latach przeniósł się do Warszawy. Został studentem Akademii Teatralnej na Wydziale Aktorskim. Jego wykładowcami byli Zbigniew Zapasiewicz, Anna Seniuk, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Joanna Szczepkowska, Mariusz Benoit. Po dwóch latach przeniósł się do Łodzi, gdzie zaczął studia (od drugiego roku) w PWSFTviT na Wydziale Aktorskim jednocześnie grając rolę Kordiana w Teatrze Polskim w Szczecinie (reż. A. Rozhin). Jego wykładowcami byli Bronisław Wrocławski, Aleksander Bednarz, Janusz Gajos, Waldemar Zawodziński.

Za rolę w dyplomie aktorskim reżyserowanym przez Janusza Gajosa („Swidrygajłow” – rola Swidrygajłow), dostał nagrodę im. Teresy Nawrot na Festiwalu Szkół Teatralnych.

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Teatrze im. S. Jaracza, w którym jest pracownikiem do dziś.

Od momentu skończenia szkoły rozwijał się na wielu płaszczyznach materii zwanej Sztuką. Współpracuje z wieloma teatrami w kraju m.in.: Teatr Polski w Szczecinie (główne role: Kordian, Cień, Mackie Majcher „Opera za trzy grosze”), Opera na zamku musical „Crazy for you” Lank Hawkinks, Teatr Muzyczny we Wrocławiu (główna rola: Frankenstein), Teatr Studio w Warszawie (spektakl „Freddie”). W Teatrze Jaracza zrobił monodram z muzyką na żywo na podstawie tekstów Rolanda Topora („Chimeryczny lokator”, „Kropka nad i”), ze scenografią Agaty Dudy-Gracz, w reż. W. Jurewicza i K. Jankowskiej pt.: „Toporem w serce”, który cieszył się dużą popularnością wśród widzów; oraz kilkanaście przedstawień z ważnymi i ciekawymi reżyserami – M. Grzegorzek, N. Kolada, M. Fiedor, G. Wiśniewski, W. Faruga; projekt „Hamlet” dyr. Daniela Raiskina w Filharminii Łódzkiej, w którym czytał fragmenty „Hamleta” do muzyki Czajkowskiego wykonywanej przez orkiestrę FŁ. Obecnie koncertuje z projektem „Queen Symfonicznie” gdzie wciela się w postać Freddiego Mercurego.

Zagrał w kilkunastu filmach, serialach i teatrach telewizyjnych m. in.: „Jestem Twój” M. Grzegorzka, „Ziarno prawdy” B. Lankosza, „Wyklęty” K. Łęckiego, „Sługi Boże” M. Gawryś, „Ich czworo” M. Wrona, „Paradoks” G. Zgliński, „Kobiety mafii” P. Vega, „Wyklęty” K. Łęcki, „Korona królów”, „Czas honoru” M. Rosa, „Komisarz Alex”, „Singielka”, „Barwy szczęścia”, „Blondynka”, „Prawo Agaty”, „Na noże”, „Ojciec Mateusz”, „Znaki” AXN, „Pamiętniki Pani Hanki” i wiele innych.

W ostatnim czasie otrzymał nagrodę Grand Prix na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie za spektakl Teatru TV w reż. Marcina Wrony „Ich czworo” G. Zapolskiej oraz za spektakl „Inspekcja” w reż. Jacka Raginisa-Królikiewicza.

Po 10 latach powrócił do monodramu „Toporem w serce” i stworzył muzyczne show ze studentami Akademii Muzycznej w Łodzi, łącznie na scenie jest 14 osób.

Obecnie gra w spektaklach

Organizatorzy / Partnerzy / Patroni

Teatr Miejski w Gliwicach