Finał II edycji Nagrody Różewicza

18 listopada 2023 r. w Teatrze Miejskim w Gliwicach odbędzie się uroczystość ogłoszenia wyników II edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza.

Program:

godz. 15:00 Kartoteka Dramaturgiczna. Sztuki nagrodzone w Konkursie o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. I Edycja – promocja książki

Feblik Małgorzaty Maciejewskiej – pokaz prapremierowy spektaklu internetowego w reżyserii Lecha Mackiewicza

godz. 17:00 Freak Show Piotra Rowickiego – spektakl Teatru Miejskiego w Gliwicach w reżyserii Piotra Ratajczaka

godz. 19:00 Wręczenie nagród w Konkursie o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza


Kapituła Nagrody, po przeczytaniu dziewiętnastu sztuk, wybrała do etapu finałowego trzy dramaty. Są to w kolejności alfabetycznej:

„Dobre papiery” Anny Wakulik – przewrotna opowieść o przywłaszczonej tożsamości, błyskotliwie żonglująca stereotypami narodowymi;

„Pray the Gay Away” Michała Kordy – przejmująca historia osób poddanych próbom zmiany orientacji seksualnej z homoseksualnej na heteroseksualną;

„Szwaczka” Łukasza Barysa – gorzka diagnoza kondycji współczesnych dwudziestokilkulatków – ich niedojrzałości, narcyzmu, lęku przed dorosłym życiem.

Wyboru dokonała Kapituła pod przewodnictwem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w której zasiadają Zyta Rudzka, Beniamin Bukowski, Roman Pawłowski i Paweł Szkotak.

„Cenię utwory uważne na formę. Napisane z szacunkiem dla słowa, nie zagadane. Posługujące się skrótem, metaforą, w sposób oryginalny budujące sytuację dramatyczną. Patrzę na dramat jak na partyturę – zapis otwarty, który uruchamia myślenie, wyobraźnię, wywołuje emocje, odsłania świeże spojrzenie na doświadczenia egzystencjalne. I wśród tej puli tekstów zgłoszonych do 2 etapu Konkursu im. Tadeusza Różewicza, znalazłam sztuki, które w jakiś sposób spełniły moje oczekiwania.” – mówi członkini Kapituły, Zyta Rudzka.

Organizatorzy / Partnerzy / Patroni

Teatr Miejski w Gliwicach