terminy

Dziwny przypadek psa nocną porą

Piętnastoletni autystyczny Christopher to geniusz matematyczny, który postanawia, wzorem swojego ulubionego bohatera – Sherlocka Holmesa – rozwiązać zagadkę śmierci Wellingtona, ukochanego psa sąsiadki. Do szukania sprawcy zniechęca chłopca ojciec, ale nauczycielka  Siobhan  radzi mu, aby napisał o swoim śledztwie powieść. I tak zaczyna się wielka odyseja  Christophera, zmuszonego do  walki z własnymi ograniczeniami, z niechętnym środowiskiem, z policją, a nawet z własnym ojcem. Czy chłopiec rozwikła dziwny przypadek psa i zrealizuje swoje marzenia?

Dla mnie „Dziwny przypadek psa nocną porą” to przede wszystkim opowieść o odmienności, o byciu outsiderem. O tym, czym jest tak zwana norma i czy ktokolwiek z nas jest w pełni normalny. To również historia o patrzeniu na świat w odkrywczy, nieoczywisty sposób i dostrzeganiu jego ukrytych zasobów. – mówi reżyser spektaklu, Tadeusz Kabicz. Spoglądając na świat oczami Christophera dostrzegamy, że  nasza rzeczywistość staje się dla nas samych dziwna, nielogiczna, niezrozumiała. Zetknięcie z jego wyjątkowym, wnikliwym umysłem przypomina nam, że nasze przyzwyczajenia, poglądy i sposoby radzenia sobie z rzeczywistością nie są jedynymi słusznymi, a prawdopodobnie wcale nie najlepszymi i nie najmądrzejszymi. Christopher nie zawsze widzi szczegóły, które są dla pozostałych ważne. On skupia się zwykle na zupełnie innych, niezauważalnych dla nas detalach. Odmienne rzeczy go przerażają, irytują lub ekscytują. Kiedy opowiada historię, nieustannie zmienia wątki i skacze po tematach, ponieważ nie postrzega czasu w typowy, linearny sposób. Z tego powodu w sztuce nie ma klasycznej, chronologicznej narracji, a sceny przenikają płynnie jedna w drugą, czasem wręcz rozgrywając się równocześnie– zapowiada spektakl reżyser.

Tadeusz Kabicz o spektaklu – PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Postawiliśmy zarówno na ważny temat jak i odważną ekipę realizatorską. Reżyserię spektaklu powierzyliśmy młodemu,  utalentowanemu Tadeuszowi Kabiczowi. Do udziału w spektaklu zaprosiliśmy, prócz członków naszego znakomitego stałego zespołu aktorskiego,  także świetnego aktora Pawła Koślika, który olbrzymią popularność zdobył na małym ekranie wcielając się w postać Prezydenta RP w „Uchu Prezesa”. Gościnnie wsparł nas także zjawiskowy Oskar Jarzombek w roli Christophera. Jestem przekonany, że „Dziwny przypadek psa nocną porą” nikogo, ani młodych widzów, ani tym bardziej dorosłych,  nie pozostawi obojętnym. Zobaczymy bowiem coś ważnego, zwykle umykającego naszej uwadze, coś co pozwala popatrzyć na nasz dobrze oswojony świat na nowo, odkrywać wartość odmienności, ukryte piękno i prawdę życia innego niż zwykle. – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

 

👍DLA SZKÓŁ:   Spektakl dla szkół  bez wulgaryzmów


Zapowiedź spektaklu w magazynie „Chodźmy do teatru”


„The curious incident of the dog in the night-time”

Tekst: Simon Stephens ( według powieści Marka Haddona)

Przekład: Bogusława Plisz-Góral

Reżyseria: Tadeusz Kabicz

Scenografia i kostiumy: Natalia Kołodziej

Animacje: Karolina Jacewicz

Reżyseria świateł: Artur Wytrykus

Choreografia: Alisa Makarenko

Obsada:

Karolina Olga Burek/ Alicja Stasiewicz;  Klaudia Cygoń-Majchrowska; Mariusz Galilejczyk; Cezary Jabłoński; Oskar Jarzombek*; Paweł Koślik*, Lech MackiewiczAleksandra Maj;  Jolanta Olszewska;  Aleksandra Wojtysiak

*gościnnie


Recenzje:

Spektakl, który uczy wrażliwości na innych, Marta Odziomek / Gazeta Wyborcza Katowice PRZECZYTAJ RECENZJE

Widzący obrazami, Magdalena Mikrut-Majeranek / teatrologia.info PRZECZYTAJ RECENZJĘ

Dziwne przypadki Christophera Boone’a,  Małgorzata Jęczmyk-Głodkowska / Z pierwszego rzędu PRZECZYTAJ RECENZJĘ

 


Zdjęcia:

fot. Jeremi Astaszow


 

Partnerem spektaklu jest Arena Gliwice

 

Logo Areny Gliwice


 

 

 

 

 

 

Dodatkowe informacje:

Czas trwania: ok. 2h 15 min. z 1 przerwą


Niniejsza sztuka jest wystawiona za pozwoleniem Warner Bros. Entertainment. Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru ADiT.