Złote Maski dla najlepszych – trzy nominacje dla Teatru Miejskiego w Gliwicach

Na schodkach siedzi grupa ludzi, każdy czyta z kartki list. Obok nich instalacja przypominająca dwupiętrowe mieszkanie, z przodu czerwone klocki ułożone w okrąg.

Gliwicki teatr otrzymał nominacje w aż trzech kategoriach najważniejszych nagród teatralnych województwa śląskiego. O tytuł najlepszego spektaklu roku powalczy widowiskowy „Dziwny przypadek psa nocną porą” z nominowanym  do Złotej Maski za główną rolę męską Oskarem Jarzombkiem. Do nagrody specjalnej nominowano realizację „Feblika” Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Lecha Mackiewicza.

Do realizacji tej porywającej książki zaprosiliśmy utalentowanego reżysera młodego pokolenia. Nie myliliśmy się. Tadeusz Kabicz stworzył nowoczesne, poruszające wszystkie serca widowisko o codziennych zmaganiach chłopca z spektrum autyzmu. Oskar Jarzombek w roli Christophera zasługuje na najwyższe laury. – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

„Feblika” na podstawie nagrodzonej w I. edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza sztuki  doceniono jako udaną artystycznie próbę wykorzystania technologii internetowych dla upowszechniania najnowszej dramaturgii polskiej w sposób przekraczający ograniczenia czasowo-przestrzenne tradycyjnego teatru oraz udostępnienie ich osobom z niepełnosprawnościami słuchu.

Ideą konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza jest wspieranie młodej polskiej dramaturgii i wprowadzanie do obiegu teatralnego współczesnych dzieł. Dzięki realizacji „Feblika” w formie spektaklu internetowego umożliwiliśmy widzom na całym świecie kontakt ze znakomitym dramatem w wykonaniu zespołu gliwickiego teatru. Nominacja do Złotych Masek dowodzi, że Nagrodę Różewicza zauważono i doceniono . – dodaje Grzegorz Krawczyk.

Nominowany „Dziwny przypadek psa nocną porą” gliwicki teatr zaprezentuje ponownie pod koniec kwietnia. „Feblika” można zobaczyć za darmo na stronie internetowej teatru. Do 30 marca trwa nabór tekstów w III edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza.

Więcej informacji

Kiedy gramy

Organizatorzy / Partnerzy / Patroni

Teatr Miejski w Gliwicach