Spektakl gliwickiego Teatru w TVP Kultura

TVP Kultura zaprezentuje wkrótce spektakl Teatru Miejskiego w Gliwicach. „Feblik” powstał na podstawie dramatu Małgorzaty Maciejewskiej, którym autorka zwyciężyła w I edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza.

Praca nad spektaklem w formule telewizyjnej była wyzwaniem i przyjemnością. Dziękuję wszystkim twórcom za stworzenie na ekranie tego pięknego świata, a także tłumaczkom języka migowego, dzięki którym spektakl oglądają również osoby z niepełnosprawnościami słuchu – powiedział Lech Mackiewicz, reżyser spektaklu.

Cieszy mnie niezmiernie, iż właśnie teraz trwają próby w Teatrze Narodowym w Warszawie nad scenicznym wystawieniem „Feblika” w reżyserii Leny Frankiewicz. To wszystko sprawia, że jak sądzę skutecznie wywiązujemy się z naszego zasadniczego zamierzenia jakim jest wspieranie autorów piszących dla teatru. Od momentu powołania Teatru Miejskiego w Gliwicach  nowe teksty dramaturgiczne były w centrum mojej uwagi. Przypomnę, że widzowie zobaczyli prapremierowe sztuki, napisane dla naszej sceny, a były to m.in. „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” Michała Siegoczyńskiego, który w 2019 roku zdobył morze nagród, „Dziki wschód” Przemysława Pilarskiego, za który autor zdobył Złotą Maskę w 2021 roku oraz sztuki Joanny Oparek, „Całe życie” i „Dobrą rodzinę”. Zebrane dramaty autorki ukazały się właśnie nakładem Czytelni Sztuki. Kolejnym działaniem na rzecz wspierania polskiej dramaturgii jest rzecz jasna Konkurs o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Wielkie podziękowania kieruję ku Narodowemu Centrum Kultury, które przyznało nam grant na realizację „Feblika” w wersji audiowizualnej, upowszechnionej nieodpłatnie w Internecie. – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor teatru i przewodniczący Rady Programowej Nagrody.

22 kwietnia na Scenie Kameralnej Teatru Miejskiego odbędzie się projekcja spektaklu „Feblik” i spotkanie z jego reżyserem w ramach cyklu „Teatr od kuchni”.  23 kwietnia w Teatrze Telewizji TVP Kultura spektakl zobaczą widzowie w całej Polsce.

Organizatorzy / Partnerzy / Patroni

Teatr Miejski w Gliwicach