Kornel Sadowski

Teatr Miejski w Gliwicach_Kornel Sadowski

Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie filia we Wrocławiu. Jako student brał udział w pokazach w ramach Wrocławskich spotkań jednego aktora WROSTJA 2014. Laureat nagrody prezydenta miasta Wrocławia za Najlepszy dyplom roku 2017. Jako aktor współpracuje m. in. z Wrocławskim Teatrem Komedia ( „Pomoc domowa” reż. W. Dąbrowski, „Mayday 2” reż. M. Sławiński), z Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu („Wszystkie stworzenia” reż. J. Połoński, „Czarna skóra, białe maski” reż. W. Bagiński i „Cesky diplom” reż. P. Ratajczak – za rolę w tej sztuce wymieniony jako jeden z najlepszych aktorów Warszawskich Spotkań Teatralnych 2019, a także laureat złotej maski woj. Opolskiego za rok 2018).Jest również jednym z prowadzących warsztaty aktorskie w „Kole naukowym młodych aktorów” przy Szkole Aktorskiej Teatru Śląskiego.

Kornel o sobie:

Rodowity Górnoślązak. Kiedy tylko może, stara się używać śląskiej godki. W mowie i w piśmie. Od zawsze zainteresowany literaturą i sztuką. Dość wcześnie zauważył, że to co najlepiej mu wychodzi to udawanie, że potrafi coś robić – naturalnym krokiem było, więc zostanie aktorem. W wolnych chwilach lubi pisać prozy. Kiedy ma gorszy dzień, wypadnie jakiś wiersz… Tańczy, rysuje, chodzi na szczudłach, wspina się w technice freesolo i chodzi po górach. Kiedyś chciał być astronautą, stety – niestety wyszedł zupełnie inny zawód na 'A’.  Z astronautyki pozostała mu tylko fascynacja astronomią. Poważnie, patrzy na niebo zwykle zbyt długo).

Kornel Sadowski gra w naszym Teatrze w spektaklach „Dzieci z Bullerbyn” reż. Jerzy Jan Połoński, „Mała Syrena”, reż. Martyna Majewska, „Malutka Czarownica” reż. Daniel Arbaczewski, „Królowa Śniegu” wg H.Ch. Andersena i „Miasto we Krwi” reż. J. Głomb.